عکاسی ، هنر ثبت لحظه های زندگی

عکاسی ، هنر ثبت لحظه های زندگی

عکاسی:

عکاسی یا فتوگرافی به معنای ثبت / نقش کردن به وسیله نور است. در معادل لاتین آن ترکیبی از دو کلمه فتو ( به معنای عکس ) و گرافی (به معنای نمودار یا نگارش ) است. انجام عکاسی در دو مرحله کلی که عبارتند از ثبت تصویر با کمک دوربین و ظاهر نمودن تصویر و پایدار کردن آن ، صورت می پذیرد. عکاسی که امروزه آن را شاخه ای از هنر می شناسیم ، در ابتدای ظهور پدیده ای علمی بود و به دلیل جذابیت به سرعت رو به گسترش گذاشت.

اگر بخواهیم شروع این پدیده و هنر را به شخص خاصی نسبت دهیم نمی توانیم این کار را انجام دهیم چرا که عکاسی در طول سالهای طولانی مدیون تلاش و آزمون و خطای افراد بسیاری در زمینه های گوناگون بوده و به تدریج به تکامل رسیده، تا بتواند به شکل امروزی اش برسد.

عکاسی

آشنایی با اصطلاحات فنی و پرکاربرد عکاسی :

تعادل رنگ سفید:

عبارت است از روند اصلاح کلیه رنگ ها... در این روند که ممکن است رنگ سفید به سمت برخی رنگ های دیگر گرایش داشته باشد سفید کامل می شود و سایر رنگ ها به تبع آن اصلاح می شوند.

فوکوس :

به تنظیم فاصله سوژه عکاسی تا دوربین گفته می شود.به طور واضح تمام اشیایی که نزدیک به دوربین هستند واضح تر و سایر موضوعات در پس زمینه محو می شوند.

نور دهی :

به طور مشخص میزان نوری که به فیلم عکاسی یا گیرنده تصویر می رسد ، نور دهی می گویند.

 زاویه دید:

زاویه ای است که در آن لنز می تواند سوژه و منظره مقابل خود را ببیند. برای شناخت بهتر این مفهوم می توانید دو خط فرضی از لنز دوربین به دو انتهای تصویر روبرو ترسیم کنید، زاویه تشکیل شده بین این دو خط زاویه دید را تشکیل می دهد.

عمق میدان:

عبارت است از گستردگی و ظرفیت محدوده ای که درجلو یا عقب سوژه عکس ، فوکوس هستند. می توان گفت هر چه فاصله بین سوژه و لنز دوربین بیشتر باشد و لنز واید تر باشد ، عکس میدان دید بیشتری خواهد داشت.

عکاسی

آشنایی با قانون یک سوم:

در ترکیب بندی یک کادر مشخص برای عکاسی ، مسلما تمامی قسمت ها به لحاظ ارزش در یک سطح قرار ندارند. همیشه بعضی قسمت ها وجود دارند که توجه بیشتری را به سمت خود جلب می کنند و هدف عکاس هم نمایش آنهاست. اگر شما هر عکس را به طور فرضی به 3 قسمت عمودی و افقی تقسیم نمائید ، معمولا در تقاطع و مرکز آن سوژه ای قرار گرفته که قرار است بیشتر از همه عناصر دیگر دیده شود .

به عبارتی اگر طول و عرض تصویر با استفاده از خطوط فرضی به 3 قسمت تقسیم شوند ، در چهار نقطه که به نقاط طلایی معروفند یکدیگر را قطع می کنند و معمولا گفته می شود که بهتر است سوژه و مفهوم اصلی عکس بر روی این نقاط قرار بگیرد و به طور کلی این قرار گیری باعث ایجاد هماهنگی و هارمونی و جلب توجه به موضوع عکس نیز می شود.

مفهوم ترکیب بندی:

عکاس می تواند با ایجاد ترکیب بندی مناسب ، قسمت های مورد توجه خود را برجسته نماید و بیننده را به سمت موضوع  و هدف خود راهنمایی کرده و سوق دهد. در ترکیب بندی با مسائل زیبایی شناختی روبرو هستیم ، اینکه عکاس بداند برای ایجاد تصویری بهتر و زیباتر باید از چه فاکتورهایی استفاده نماید که معمولا این کار نیازمند به خلاقیت و هنر عکاس و همچنین تجربه و مهارت وی دارد. همچنین ریزبین بودن و دقت نظر عکاس به وی کمک می کند تا بتواند با ترکیب بندی بهتر ، تصاویری خاص تر خلق کرده و هدف خود را به بیننده انتقال دهد.

عکاسی

انواع عکاسی :

عکاسی حرفه ای امروزه شاخه های بسیار زیادی پیدا کرده است که فعالیت در هر کدام از آنها نیازمند تمرین و آموزش و کسب تجربه است و نمی توان بر اساس کار در یکی از این شاخه ها اظهار داشت که در شاخه های دیگر هم می توان به طور حرفه ای عکاسی نمود. چرا که هر کدام از آنها نیازمند محیط و تجهیزات و دوربین های مخصوص به خود هستند. گرایش های عکاسی را می توان عکس برداری از مناظر ، حیات وحش ، زمینه خبری ، طبیعت بی جان ، پرتره ، نجومی ، ورزشی ، معماری، مستند، تبلیغاتی ، هنری  و ... نام برد.

نکاتی برای اینکه بتوانید بهتر عکس بگیرید:

عکاسی هنر بسیار پیچیده ای است و بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند می توانند با در دست گرفتن دوربین به راحتی عکس بگیرند ، نیازمند مطالعه ، مشاهده دقیق ، یادگیری و تمرین بسیار است. پیشرفت در عکاسی تنها با کسب تجربه بسیار از طریق مداومت در عکاسی به دست می آید. خلاقیت عکاس در یافتن سوژه ، یافتن بهترین زاویه دید و توانایی وی در ایجاد کادر بندی مناسب مطمئنا برای ایجاد تصویری زیبا الزامی است.

1- برای یک عکاس مهم است که فقط و فقط عکس بگیرد. بهتر است از ابتدا بر روی نتیجه نهایی تمرکز نکرد، برای کسب تجربه و بهتر شدن زیاد عکس بگیرید، باید آنقدر تمرین کنید تا نقاط ضعف خودتان را شناسایی کنید تا بتوانید آنها را برطرف کرده و بهتر شوید.

2- سعی کنید برای تماشای عکس های هنرمندان دیگر وقت بگذارید. دیدن این عکس ها به شما در انتخاب بهترین زوایا و ایجاد کادر بندی مناسب کمک بسیار زیادی می نماید. با دیدن کار دیگران می توانید به نوع نور پردازی ، سوژه ها و نقاط قوت یک عکس خوب پی ببرید.

3- سعی کنید قبل از گرفتن عکس به کمک قدرت خلاقیت خود ، مفهوم ذهنی تان را به گونه ای جذاب برای بیننده به ثبت برسانید ، به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که عکس هایتان هدف و موضوعی قابل تامل برای مخاطب در بر داشته باشد.]

عکاس

بازار کار و تحصیلات مربوط به رشته عکاسی :

رشته عکاسی در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه های بسیاری تدریس می شود و دانشجویان علاقه مند بسیاری در حال گذراندن این تحصیلات هستند که بسیار واضح است که علاوه بر تحصیلات باید به صورت تجربی در کارگاه های درسی نحوه کار را بیاموزند.

آنها همچنین با مباحثی مانند زیبایی شناسی ، تاریخ شناسی، و هنر آشنا می شوند. فارغ التحصیلان رشته عکاسی می توانند در خبرگزاری ها و مطبوعات به عنوان خبرنگار - عکاس مشغول به کار شوند. ولی متاسفانه باید گفت که تعداد شاخه های عکاسی که در ایران ،می توانند در بازار کار فعال باشند و درآمد کسب نمایند بسیار محدود است. و گاهی آنقدر در مقابل کشورهای پیشرفته این حرفه درآمد ناچیزی دارد که عملا بسیاری از متقاضیان را نا امید از ادامه فعالیت می نماید.

همچنین ورود افراد متفرقه ، با تحصیلات نامرتبط با این رشته در طی سال های اخیر رقابت را برای باتجربه های این صنعت بسیار سخت نموده است، این در حالیست که در کشورهای پیشرفته عکاسی به عنوان حرفه ای درآمد زا شناخته شده و برای عکس های ناب و خاص قیمت هایی بالا برای خرید پیشنهاد می شود. امروزه در ایران اکثر عکاسان به صورت شخصی و در آتلیه های تخصصی فیلم و عکس مشغول به کار هستند. و عده ای دیگر نیز به صورت استخدامی یا قرار دادی برای نشریات ، روزنامه ها ، شرکت های تبلیغاتی و رسانه ها مشغول به فعالیت می باشند. اما نبودن آینده شغلی مناسب و نداشتن بیمه ای مطمئن برای این قشر همچنان از دغدغه های این هنرمندان است.

ارسال شده توسط شهلا حیدری در 11-09-1396ارسال نظر