بازار سرمایه ، آشنایی با مفاهیم سرمایه گذاری

بازار سرمایه ، آشنایی با مفاهیم سرمایه گذاری

بازار سرمایه : بازار سرمایه یا همان بازار بورس ، سرمایه های بزرگ و کوچک مردم را جمع آوری کرده و آنها را به فرصت های اقتصادی اختصاص می دهد. با پیوستن این سرمایه های پراکنده ، سرمایه های بزرگ و مولد شکل می گیرد. پیش تر مقالاتی مفصل در مورد این بازار ارائه دادیم ، که شما می توانید برای مقدمه و شناخت بیشتر آنها را مطالعه بفرمائید. {لینک}

در ادامه مباحث مربوط به بازار بورس و توضیح برخی اصطلاحات رایج در آن، زمان آن فرا می رسد که با سرمایه گذاری های مستقیم و غیر مستقیم آشنا شوید. در این مقاله همچنان نکات کلی و اطلاعات و اصطلاحات را دنبال کرده و در مقاله های بعدی وارد مباحث تخصصی تر و حرفه ای تر در مبحث بازار سرمایه می شویم.

بازار سرمایه

انواع سرمایه گذاری در بازار سرمایه

سرمایه گذاری های غیر مستقیم :

بسیاری از افراد تمایل به شرکت و سرمایه گذاری در بازار بورس دارند ، اما به دلیل تازه کار بودن و نابلد بودن قوانین و فوت و فن های این حرفه اقدام به ریسک نمی کنند. آنها می دانند که به دلیل نداشتن تجربه کافی در این بازار ممکن است سرمایه شان را از دست بدهند ، در حالیکه شاید بتوانند به راحتی سرمایه شان را در بازارهایی مانند بازار مسکن و یا اتومبیل افزایش دهند.

نکته اصلی برای این دسته از افراد این است که می توانند با سرمایه گذاری های غیر مستقیم در بازار سرمایه ، بازدهی را افزایش داده و احتمال کاهش سرمایه را پائین آورند و از بازاری امن و سودآور بهره ببرند. این مسئولیت بر عهده صندوق های سرمایه گذاری مشترک و شرکت های سرمایه گذاری می باشد. سرمایه گذاران می توانند سهام این موسسات و شرکت ها را خریداری کرده و از نیروهای فعال و متخصص آنها در بازاریابی بهره ببرند.

استفاده از این نیروهای کارآمد باعث فعالیت های امن و مطمئن در بازار می شود. این شرکت ها با تصمیمات درست ، احتمال ریسک و خطا را بسیار پایین آورده و  تا حد زیادی حاشیه ای مطمئن ساخته که خطر را برایشان کم تر می کند. هرچند احتمال خطر در آنها هم وجود دارد ، اما آنها تمامی جوانب را سنجیده و احتمال اشتباهاتشان به دلیل رصد کلیه بازار و اخبار روز بسیار ناچیز است.

سرمایه گذاری های مستقیم:

همانطور که از اسم این نوع از سرمایه گذاری مشخص است ، عملیات استفاده از شرکت های کارگزاری و باز کردن حساب در آنها و بعد از آن دریافت نمودن کد بورسی برای خرید و فروش مستقیم را شامل می گردد. افراد می توانند بعد از آشنایی و کسب تجربه از بازار مستقیما خرید و فروش ها را انجام دهند و در بازار فعالیت نمایند.

کسانی که اطلاعات کافی از بازار و اخبار داخلی و خارجی دارند ، قدرت ریسک پذیریشان بالاست و به دنبال هیجانات و سودهای ناگهانی هستند معمولا از همان ابتدا سرمایه گذاری مستقیم را شروع می کنند و خودشان برای خرید و فروش در بازار دست به اقدام می زنند.

اکنون که در مبحث سرمایه گذاری مستقیم قرار گرفته ایم اطلاعاتی در مورد چگونگی انتخاب کارگزار ، باز کردن حساب بانکی و ... در اختیار شما قرار می دهیم.

بورس اوراق بهادار

مفاهیم مقدماتی برای حضور در بازار سرمایه :

انتخاب کارگزار:

انتخاب کارگزار معمولا از مهم ترین قسمت های شروع کار می باشد. کارگزاری ها معمولا به لحاظ بزرگ یا کوچک بودن ، تخصص نیروهای فعال در آن ، پاسخ گویی و پیگیری ، نحوه انجام معاملات و خدماتشان با یکدیگر تفاوت هایی دارند . ممکن است بعضی کارگزاری ها علاوه بر امکان خرید با مقادیر بالای سرمایه ، امکان خرید با سرمایه های کم را هم به مشتریان خود عرضه نمایند. لذا تحقیق کافی قبل از انتخاب کارگزار بسیار ضروری به نظر می رسد. زمانی که کارگزاری انتخاب شد ، سرمایه گذار باید حساب بانکی ای برای انجام معاملات به کارگزاری معرفی نماید. این حساب ثبت شده و برای واریز و دریافت پول مورد استفاده قرار می گیرد.

کد بورسی:

هر شخص حقیقی که تمایل به شروع کار در بازار سرمایه گذاری را دارد باید ابتدا به یک کارگزاری مناسب و مطمئن رجوع کرده و با ارائه مدارک شخصی مانند کارت ملی و شناسنامه کد بورسی دریافت نماید. به ازای هر نفر ، تنها یک کد بورسی می تواند وجود داشته باشد . در مورد این کد می توانیم بگوییم که شامل سه حرف اول نام خانوادگی و در ادامه چندین عدد می باشد که شخص فعال در هنگام خرید و فروش با آن شناخته می شود.

هزینه های کارگزاری ها:

بر طبق قانون یک کارگزاری مبلغی را جهت افتتاح حساب و ارائه کد بورسی دریافت نمی کنند. درآمد این موسسات زمانی ایجاد میشوند که مشتریان به خرید و فروش سهم مبادرت کنند. مبلغ دریافتی این کارگزاری ها در همه آنها یکسان و برابر است و معمولا یک درصد به هنگام فروش و نیم درصد به هنگام خرید از کل مبلغ خرید و فروش را از مشتری دریافت می کنند.

همچنین کارگزاری ها با اطلاعات در سهام های روز می توانند در فرآیند خرید وفروش سهام به مشتریان خود مشاوره ارائه دهند.

ساعات کاری بازار بورس:

بازار بورس تهران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9صبح شروع و در ساعت 12:30 ظهر به کار خود خاتمه می دهد. و این 3:30 ساعت زمان فعالیت و خرید و فروش در بازار می باشد.

بازه تغییرات سهام:

هر سهام در هر روز می تواند به میزان 4 درصد مثبت و 4 درصد منفی نوسان کند. در ابتدای هر روز قیمت سهم با توجه به تغییرات قیمت های روز قبل تعیین می شود. برای مثال اگر قیمت پایانی روز گذشته با 100تومان تمام شده باشد ، امروز می توانیم در بازه 96 تا 104 تومان فقط خرید و فروش داشته باشیم.

عرضه و تقاضا:

خرید و فروش همیشه همراه با صفی از خریداران و فروشندگان همراه است. خریداران قیمت هایی پیشنهاد می دهند ، فروشندگان نیز سهام خود را با قیمتی ارائه می کنند و زمانی که این دو با یکدیگر به همخوانی رسید ، معامله صورت می گیرد.

صف های خرید و صف های فروش :

صف های فروش زمانی به وجود می آیند که تعداد افراد زیادی به فروش سهمی در پایین ترین قیمت آن اقدام می کنند اما در آن زمان خریداری وجود ندارد.

صف های خرید هم زمانی ایجاد می شوند که تعداد خریداران یک سهام در بیشترین قیمت آن بسیار بالا رفته اما فروشندگان آن یا بسیار کم هستند یا اصلا فروشنده ای وجود نداشته باشد.

تا به اینجا به معرفی کلی بورس ،تاریخچه آن در دنیا و ایران،  مزایای سرمایه گذاری در آن و اصطلاحات رایج در آن پرداختیم . اینها مواردی ابتدایی بودند ،برای کسانی که آشنایی با این بازار و نحوه فعالیت در آن را نداشتند. از این مقاله به بعد وارد موارد و آموزشهای تکنیکی و تخصصی تر برای آشنایان به این بازار خواهیم شد. امیدواریم در مقالات آینده هم همراه ما باشید.

ارسال شده توسط شهلا حیدری در 11-09-1396ارسال نظر