نویسندگی ، علاقه یا منبعی برای کسب درآمد

نویسندگی ، علاقه یا منبعی برای کسب درآمد

کار نویسنده انتقال پیام ها و احساسات درونی به مخاطب از طریق نوشتن است. نویسنده با نگارش دیدگاه و پیام  خود را به سوی مخاطب می فرستد ، کسی که می تواند نسبت به سایرین بهتر احساس کند ، بهتر بیاندیشد و برای نوشتن ذهنی خلاق تر و پویا تر داشته باشد. نویسندگی را می توان نوعی از هنر به شمار آورد که دنیایی بی اندازه بزرگ را شامل می شود.

آثار نویسنده طیف وسیعی از رمان ، داستان، نمایش نامه و فیلم نامه ، مقالات برای روزنامه ها و مجلات ، مطالبی برای رسانه های اجتماعی و ... را در بر می گیرد. همچنین این گستردگی در تمام گروه های سنی نیز مشاهده می شود. نویسندگی می تواند برای گروه خردسال و کودک ، تحصیل کرده ها و دانشگاهیان ، عموم مردم و متخصصان هر حوزه ای باشد.

نویسندگی

ویزگیهای مورد نیاز نویسندگی: 

1. ارتباط موثر با دنیای اطراف

خوب دیدن و خوب خواندن و خوب گوش دادن را شاید بتوان ابزارهای اصلی برای نگارشی خوب دانست . یک نویسنده خوب باید بسیار مطالعه کند و مخصوصا می تواند با مطالعه آثار بزرگ دنیا ، ایده و تفکرات خود را جهت داده  و با الهام از آنان تفکرات خود را منظم کرده و سامان دهی نماید. برای نویسنده بودن باید ویژگی های اجتماعی و رفتاری خاصی هم داشت ، برای مثال یک نویسنده معمولا در تنهایی کار می کند و این نباید با ویژگی های شخصی در تضاد باشد.

2. تمرین ، تمرین ، معجزه

تمرین کردن را باید عنصر اساسی نویسندگی دانست ، در این شغل باید با صبوری و پشتکار بالا ، تجربه اندوزی کرد تا بتوان صاحب نام و اعتبار شد.

3. انتقاد پذیری

از دیگر ویژگی هایی که یک فرد به عنوان نویسنده باید داشته باشد قدرت بالا در پذیرفتن انتقادات عمومی است ، اینکه در عین حال قدرت ریسک بالایی در انتخاب موضوع داشته باشد و بتواند با ذهن خلاق خود ، متن را به گونه ای پیش ببرد که خواننده از مطلب استفاده کرده و مجبور به ترک خواندن مطلب نشود.

4. درک درست و دانش از مسائل سیاسی و اجتماعی روز

از آنجا که دغدغه اکثر قشر نویسندگان ، نوشتن از درون و بطن جامعه است یک نویسنده باید جامعه شناس و در عین حال روانشناس خیلی خوبی هم باشد. او باید بتواند با مردم به خوبی تعامل کرده ، از مشکلاتشان پرسیده و نظرات و علایق آنان را از موضوعات روز بداند. اگر هم در حوزه ای تخصصی فعالیت می کند واجب است که تحصیلات و اطلاعات کافی در آن زمینه را داشته باشد.

نویسندگی

مشکلات شغل نویسندگی

1. درآمد پایین

متاسفانه به دلیل پائین بودن سطح درآمد نویسندگان در جامعه ما ، این فعالیت به عنوان کاری جانبی در کنار کار اول انجام می پذیرد، به استثنای نویسندگان بزرگی که اسمشان اعتباری برای فروش آن هاست یا نویسنده هایی که فارغ از دغدغه های مالی برای علاقه می نویسند. اینکه عده ای فعال و علاقه مند در این زمینه هم نتوانند از طریق آن به راحتی امرار معاش کنند ، ضربه ای بر این حرفه وارد ساخته و متاسفانه در نهایت باعث انتشار مطالبی با کیفیت بسیار پایین نیز شده که تعدادشان روز به روز رو به افزایش است.

2. کمبود فرهنگ کتابخوانی

از دیگر مسائل ناراحت کننده که جامعه ما با آن درگیر است آن است که سران مطالعه در ایران بسیار پایین بوده و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی به حدی ضعیف است که عملا انگیزه نویسندگان و فعالان فرهنگی را از بین می برد.

کتاب و کتابخوانی

اهمیت نویسندگی 

نویسندگی را می توان در شمار مشاغل حساس و مهم جامعه حساب کرد. نویسنده باید افکاری نو برای بیان داشته باشد و غم و درگیری های فکری روزمره مخاطب خود را بشناسد تا بتواند تحلیل درستی انجام داده و مطلبی مفید و کارا برای ارائه داشته باشد. می توان اظهار داشت که نویسنده با اثر خود می تواند خط فکری خواننده را تغییر جهت داده و بر افکار و تصمیمات روزانه مخاطب تاثیری مستقیم بگذارد. چرا که کلمات حاوی پیام و انرژی هستند و انرژی ها با خواندن و تفکر می توانند انتقال یافته و به جریان بیفتند.

تمامی تخیلات خواننده می تواند تحت تاثیر خط فکری نویسنده سمت و سویی جدید بگیرند و از این جهت است که می گوئیم نویسندگان هر جامعه می توانند تاثیرات شگرف و مثبتی بر هر جامعه بگذارند.

اگر شما هم به نویسندگی علاقه مندید می توانید نکات زیر را مورد نظر خود قرار دهید:

1-از نظرات دیگران بهره بگیرید.

استفاده از تخیلات و نظرات دیگران گامی با ارزش در شروع کار نویسندگی است. می توانید ایده های جالبی از صحبت و نظر خواهی اطرافیان به دست آورید که شما را در ادامه کار هدایت می کنند.

2- گهگاهی دست از نوشتن بردارید

گهگاهی دست از نوشتن بردارید، به خود استراحت  دهید و به عنوان شخصی دیگر که کار شما را می خواند آن را مرور کنید ، این کار به شما دید از بالا به موضوع داده و باعث می شود تا ایرادات کارتان را فهمیده و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

نوشتن

3- ذهنتان را آزاد بگذارید

سعی کنید بی وقفه برای شروع موضوعتان بنویسید و بنویسید. نگران نتیجه نباشید ، می توانید هر آنچه را که نمی پسندید دور بریزید . مهم آن است که فقط شروع کنید ،مطمئن باشید در این نوشته ها ایده های نابی پیدا خواهید کرد.

4- سمج و پیگیر باشید.

هر جا از کار که احساس کردید دیگر چیزی برای نوشتن به ذهنتان نمی رسد به خودتان فرصت دهید. حتی اگر به نظرتان ، ایده هایتان به درد نوشتن نمی خورند ، نیازی نیست که همه چیز تمیز ومرتب سر جای خودش باشد، حتی ایده های بدتان را هم بر روی کاغذ بیاورید.

5-از تجربه کردن نترسید.

از قبل پیرامون مطلبتان تحقیق کافی کنید . همین برای نوشتن بسیار مثبت و کارآمد است. بدانید که با نوشتن های مستمر صاحب تجربه می شوید و می فهمید نوشتن فرآیندی زمان بر ونیازمند به تمرین و حوصله است.

ارسال شده توسط شهلا حیدری در 05-09-1396نظرات:

تشکر 1396/09/27
بسیار بابت مطلب خوبتون در مورد نویسنگی ممنونم

ارسال نظر